Kirjutas Frederik Thalbitzer, www.landbrugsavisen.dk 
Murranguline uudis: lisage vaid mõni gramm ja piimatoodang suureneb
 Teisest vaatenurgast: vaadake asja kriitilise pilguga, kui uute toodete puhul palju lubatakse.

Veidi rohkem kui ühe kuu pärast toimub Hannoveris suur kariloomade mess EuroTier. See on hea võimalus näha, mida uut on karjakasvatuse maailmas, ja vaadata on seal palju. Messil on kokku 1700 osalejat!

Messilt võib leida kõikvõimalikku karjakasvatusega seonduvat, seinast seina. Laudasüsteemid ja -seadmed, masinad, IT ning mitte vähem tähtsad vitamiinid, mineraalid ja muud lisandid.
 Mõne nädala eest käisin koos mõne osalejaga eeltutvustusel ja see oli väga põnev. Muu hulgas üllatas mind see, kui palju on erinevaid söödalisandeid, mis suudavad suurendada piimatoodangut või üleüldse farmeri tulu tõsta. Kohalviibijate seas oli üks doktor teise järel, kes veenvalt oma toodet soovitas, ja hakkasin kokku arvutama, kui palju on võimalik teenida, kui osta kõik need tooted, lisada sööt ja arvutada siis välja saadav kasum. 25 senti lehma kohta siin ja 25 senti seal annab juba mingi tulemuse, eriti kui korrutada see 10–15 tootega.

Aga loomulikult pole seda võimalik niimoodi arvutada!
Pole mingit vajadust kõiki tooteid nimekirja lisada. On olukordi, kus need tulemusi annavad, kuid samuti on olukordi, kus neist pole mingit kasu. Targem on end siiski tagasi hoida. Lehm peab kahtlemata saama nii vitamiine kui ka mineraale ja võib-olla mõnikord on ka pärm mõnes olukorras abiks. Ma ei kahtle selles üldse. Aga vaadates, kuidas kõigil neil üksteise järel oli pakkuda midagi, mida söödale lisada ja mis nende arvates kasu toob, oli samas selge, et tuleb hoolega järele mõelda. On olemas piirid, mil määral see on hea ja kui palju mõjusid võib üksteise otsa laduda. Arvutused paistsid korras olevat, kuid enamasti olid ettevõtted need ise koostanud. Tegemist polnud teadustööga, vaid kogemustel põhinevate näidetega mõnelt kusagil Eestist kaugel asuvalt farmerilt. Siin tahan lisada, et pole kindel, kas see näide teie puhul paika peab. Ja millised olid eeldused? Kas vitamiinilisandeid võrreldi vitamiinide puudumisega või võrreldi vitamiine konkurendi vitamiinidega? Võib olla olukordi, kus toode on kasulik, ja teine kord võib toode tähendada lihtsalt lisakulu.

 Igaüks teab, et kümne toote mõju pole võimalik lihtsalt üksteise otsa lisada ja saada siis 10 korda parem tulemus. Ega keegi seda ju väidagi, kuid see illustreerib üsna hästi, et toodetesse tuleks kriitiliselt suhtuda ning mitte hakata ostma võlutablette ja imeravi.
Muidugi ei saa kõigile uutele toodetele 100 protsenti selga pöörata. Pikas perspektiivis leitakse ju väga suure hulga uuringute ja katsete tulemusena karjakasvatuses uusi ja paremaid võimalusi.
Sellepärast on ka hea mõte EuroTieril ära käia ja vaadata, mis tulemas on.
 Võib-olla on seal midagi niisugust, mis võiks teile abiks olla kas kohe praegu või teatud olukordades, mis võivad aeg-ajalt tekkida ja kus mõni toode võib kasu tuua.

Kuid säilitage dokumentide suhtes kriitiline meel ja kaaluge hoolega, kas toode sobib just teie farmile, olenemata sellest, kas müügiesindaja visiitkaardil on doktori tiitel või mitte.